Омега-3 і вагітність: Важливість для здоров'я мами і дитини


Опубліковано 23 Листопад 2023 о 12:00

Блог Діти в місті Вінниця >  Здоров'я та спорт >  Омега-3 і вагітність: Важливість для здоров'я мами і дитини


Омега-3 і вагітність: Важливість для здоров'я мами і дитини

Photo: freepik.com


Омега-3 жирні кислоти мають низку різних впливів на здоров’я, таких як: протизапальну, імуномодулюючу, зниження агрегації тромбоцитів, зниження резистентності до інсуліну, зменшення окисного стресу та покращення ліпідного профілю. 

Це знижує ризик виникнення і перебігу таких захворювань, як:

 • атеросклероз та ішемічна хвороба серця;
 • гіпертонія;
 • діабет 2 типу;
 • запальні захворювання кишечника;
 • сенільна деменція і хвороба Альцгеймера;
 • ревматоїдні захворювання.

Жирні кислоти EPA і DHA - це поживні речовини, на які слід звернути особливу увагу під час вагітності, годування груддю та в раціоні маленьких дітей. 

Наукові дослідження підтверджують, що вони впливають на:

 • продовження терміну вагітності та попередження передчасних пологів;
 • зниження ризику прееклампсії під час вагітності;
 • зниження ризику післяпологової депресії;
 • досягнення дитиною більшої ваги при народженні;
 • правильний розвиток центральної нервової системи;
 • у немовлят правильний розвиток органу зору, гостроти зору і мовної функції;
 • гальмування ранніх процесів атеросклерозу у дітей, а також зниження ризику метаболічного синдрому.

Експерти рекомендують добавки вагітним і годуючим жінкам, а також немовлятам і дітям до 3 років.


Як омега-3 може позитивно впливати на розвиток мозку та зору у плода


Омега-3 – це харчові жирні кислоти, які відіграють важливу роль у розвитку мозку та зору у плода. Два найбільш важливих типи омега жирних кислот* для розвитку плода – це докозагексаєнова кислота (ДГК) і ейкозапентаєнова кислота (ЕПК).


ДГК входить до складу мозкових клітин і очей, особливо в ранній стадії розвитку плода. Вона впливає на формування нервової системи, структуру мозку і функціонування сітківки очей. Омега-3 жирні кислоти також можуть поліпшити передачу нервових сигналів і підтримувати здоровий рівень запальних процесів в організмі.

ЕПК також має важливу роль у розвитку плода. Вона сприяє формуванню мембран нервових клітин і впливає на мозкову активність. ЕПК також може поліпшити зорову функцію плода, особливо в останній третині вагітності, коли розвиваються сітківка і зоровий нерв.

Жінкам, які планують вагітність або перебувають у вагітності, рекомендується отримувати достатню кількість омега-3 жирних кислот у раціоні. Вони можуть отримуватися з риби, такої як лосось, сардина або тріска, або з деяких джерел рослинного походження, таких як лляна насіння або волоський горіх.

Проте, перед прийняттям будь-яких додатків або змін у раціоні вагітної жінки, важливо звернутися до лікаря або лікаря-гінеколога для отримання конкретних рекомендацій і порад. Вони зможуть врахувати індивідуальні потреби та обставини вагітної жінки та надати надійну інформацію.


Омега-3 - зниження ризику передчасних пологів та деяких ускладнень вагітності


Дослідження показують, що у прийомі омега-3 жирних кислот під час вагітності може бути певна користь у зниженні ризику передчасних пологів та деяких ускладнень.

Передчасні пологи – це пологи, які відбуваються до 37-го тижня вагітності. Вони можуть бути пов'язані з різними факторами, включаючи запальні процеси та проблеми зі здоров'ям матки. Омега-3 жирні кислоти мають протизапальні властивості і можуть допомогти знизити запальні процеси, що може бути корисним для запобігання передчасним пологам.

Крім того, омега-3 жирні кислоти можуть мати позитивний вплив на інші ускладнення вагітності, такі як прееклампсія і народження недоношених дітей. Прееклампсія – це стан, характеризується високим артеріальним тиском та наявністю білка в сечі, і може призвести до проблем зі здоров'ям матері та плода. Деякі дослідження показали, що прийом омега-3 жирних кислот може допомогти знизити ризик розвитку прееклампсії.

Важливо зауважити, що хоча омега-3 жирні кислоти можуть мати певну користь, вони не є єдиними факторами, що впливають на ризик передчасних пологів та ускладнень вагітності. Інші фактори, такі як загальний стан здоров'я матері, харчування та режим життя, також мають велике значення.

Перед початком прийому будь-яких додатків або змінами у раціоні вагітної жінки, важливо звернутися до лікаря або лікаря-гінеколога для отримання конкретних рекомендацій і порад. Вони зможуть оцінити вашу медичну історію та надати індивідуальні рекомендації, враховуючи ваші потреби та обставини.


Рекомендовані дози омега-3 для майбутніх і годуючих мам

Рекомендації щодо добавок DHA:

 • вагітним і годуючим жінкам 200 мг DHA/день;
 • вагітним і годуючим жінкам, які не вживають або вживають невелику кількість риби, хв. 400-600 мг DHA/день;
 • дітям від 1 до 3 років, які вживають недостатньо риби - 100-200 мг;
 • немає потреби в доповненні DHA дітям, які знаходяться на грудному вигодовуванні;
 • у немовлят, яких годують молочною сумішшю, збагаченою LC-PUFA кислотами, немає потреби у додатковому введенні DHA.

Ось загальні рекомендації щодо доз омега-3:

Докозагексаєнова кислота (ДГК): Рекомендована денна доза ДГК для вагітних і годуючих жінок зазвичай становить від 200 до 300 мг. Деякі джерела можуть рекомендувати ще більші дози, особливо у випадку вагітності з високим ризиком передчасних пологів або інших ускладнень. Зазвичай ці дози можна отримати шляхом споживання риби, такої як лосось або сардина, або за допомогою омега-3 додатків, розроблених спеціально для вагітних жінок.

Ейкозапентаєнова кислота (ЕПК): Рекомендована денна доза ЕПК для вагітних і годуючих жінок зазвичай становить від 200 до 300 мг. Як і в разі ДГК, деякі джерела можуть рекомендувати більші дози в певних ситуаціях. Риба є природним джерелом ЕПК, і вона також може бути доступна у вигляді додатків.

Важливо зазначити, що це загальні рекомендації, і кожна жінка має індивідуальні потреби та обставини. Тому перед прийняттям будь-яких додатків або внесенням змін у раціон, рекомендується звернутися до лікаря або лікаря-гінеколога. Вони зможуть оцінити вашу медичну історію, врахувати ваш стан здоров'я і надати індивідуальні рекомендації щодо доз омега-3 для вас.

Також важливо слідкувати за якістю джерела омега-3 жирних кислот і уникати риби, яка може бути високою вмістом ртуті.


*самолікування може бути шкідливим для вашого організму. Перед початком прийому будь-яких лікарських засобів проконсультуйтесь з сімейним лікарем.

Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук