Ендоскопічне ультразвукове дослідження: як це працює, навіщо використовується і чого очікувати
Опубліковано 26 Вересень 2024 о 12:00
Блог Діти в місті Вінниця > Здоров'я та спорт > Ендоскопічне ультразвукове дослідження: як це працює, навіщо використовується і чого очікувати
Photo: www.lissod.com.ua
Ендоскопічне ультразвукове дослідження (ЕндоУЗД або ЕУС) – це процедура, яка дає змогу дослідити ваш шлунково-кишковий тракт. Вона об'єднує два методи візуалізації – ендоскопію та ультразвук. ЕндоУЗД може використовуватися для діагностики захворювань та інших станів у вашому травному тракті та прилеглих органах і тканинах.
Навіщо вам потрібне ендоскопічне ультразвукове дослідження?
Якщо сканування або аналізи виявлять щось підозріле в шлунково-кишковому тракті або біля нього, лікар може призначити ендоскопічне ультразвукове дослідження для ретельнішого обстеження цієї ділянки.
Під час ендоскопічного ультразвукового дослідження верхніх відділів ШКТ ендоскопіст шукає будь-які аномалії в глибоких шарах верхнього відділу шлунково-кишкового тракту та прилеглих органах. Зокрема, обстежується:
- стравохід;
- трахея;
- серце;
- аорта;
- легені;
- шлунок;
- дванадцятипала кишка;
- підшлункова залоза;
- печінка;
- жовчний міхур;
- жовчні протоки;
- прилеглі лімфатичні вузли.
Лікарі також можуть перевірити наявність відхилень у нижніх відділах тракту під час нижнього ендоскопічного ультразвукового дослідження, яке охоплює зовнішні стінки товстої та прямої кишки, а також прилеглі лімфатичні вузли.
Як працює ендоскопічне ультразвукове дослідження?
Довга гнучка трубка, звана ендоскопом, з крихітним ультразвуковим пристроєм на кінці вводиться через рот і проводиться через стравохід і шлунок, поки не досягне тонкого кишечника. Це називається верхнім ендоскопічним ультразвуком. Під час нижнього ЕндоУЗД ендоскоп вводиться через анус і проводиться через пряму кишку, поки не досягне товстого кишечника.
Після того, як ендоскоп опиняється всередині, високочастотні звукові хвилі відбиваються від органів, тканин та інших структур, створюючи зображення.
Photo: www.lissod.com.ua
«Органи і структури будуть по-різному реагувати на звукові хвилі залежно від їхньої щільності», – пояснюють фахівці LISOD. «Щось тверде, наприклад, жовчний камінь, повністю відіб’є сигнал, тоді як рідина не чинитиме такого великого опору проходженню звуку. Через це зображення створюються в темних і світлих тонах».
На відміну від звичайного ендоскопічного дослідження, під час якого вивчається просвіт (порожнина) шлунково-кишкового тракту, ендоскопічне УЗД дає змогу оглянути глибші відділи кишківника, а також побачити за його межами.
Оскільки це дуже складна процедура, її повинен виконувати тільки ендоскопіст, який має спеціальну підготовку.
Для чого використовується ендоскопічне ультразвукове дослідження під час лікування онкологічних захворювань?
Ендоскопічне ультразвукове дослідження може допомогти діагностувати рак та інші захворювання ШКТ, а також визначити стадію онкологічного захворювання.
Шлунково-кишковий тракт має товщину близько 3 міліметрів, і в ньому є різні шари. Такі методи візуалізації, як КТ і МРТ, добре підходять для виявлення поширеності ракових клітин (метастазів). Але вони не можуть надати точну інформацію, коли йдеться про виявлення кількості уражених шарів тканини у випадку локальної пухлини. ЕндоУЗД надає таку можливість, даючи змогу розглянути та ідентифікувати навіть найдрібніші деталі. Цей тип дослідження також може допомогти лікарям визначити, чи поширився рак на лімфатичні вузли або інші органи.
Ще один значний плюс цієї процедури полягає в тому, що ендоскопіст може використовувати ендоскоп з невеликою голкою для взяття зразків тканини для біопсії. Ця процедура називається тонкоголковою аспірацією під контролем ЕУС або тонкоголковою біопсією під контролем ЕУС.
Ендоскопічне ультразвукове дослідження може оцінити камені в жовчних протоках і визначити, чи потрібно проводити більш інвазивні процедури для видалення каменів. Лікарі можуть досліджувати субепітеліальні маси, які розташовані глибше епітелію, внутрішньої оболонки шлунково-кишкового тракту. Також вони можуть досліджувати ущільнення і шишки в шлунку, які можуть бути доброякісними або більш агресивними, наприклад, передраковими пухлинами. ЕУС також може допомогти діагностувати хронічний панкреатит та інші захворювання кишківника.
Як підготуватися до ендоскопічного УЗД?
Процедура ЕУС верхньої частини шлунково-кишкового тракту, яка проводиться частіше, ніж дослідження нижньої частини тракту, зазвичай вимагає утримання від їжі протягом ночі.
Підготовка до нижнього ЕндоУЗД аналогічна підготовці до колоноскопії. Вам потрібно буде повністю очистити товсту кишку, випивши розчин, який діє як проносне.
Перед процедурою ваш лікар дасть вам конкретні вказівки щодо дієти, голодування і того, які ліки слід приймати або від прийому яких слід утриматися.
Зазвичай для проведення процедури використовується глибока седація або загальний наркоз, залежно від симптомів, проблем зі здоров'ям, фізичної статури, анатомії внутрішніх органів і показань до процедури. Анестезіологічна бригада стежитиме за вашим диханням і серцевим ритмом, щоб переконатися, що ви спите і вам не боляче.
Photo: www.lissod.com.ua
У більшості випадків пацієнти можуть вирушити додому того ж дня. Важливо, щоб після виписки вас супроводжувала людина, якій ви довіряєте і яка зможе надати вам необхідну допомогу в разі надзвичайної ситуації. Бажано, щоб вона не тільки допомогла вам дістатися до дому, а й залишалася з вами хоча б кілька найближчих годин.
Чого слід очікувати після ендоскопічного УЗД?
Ви можете відчувати біль у горлі після процедури ЕУС верхнього відділу, або ви можете відчувати гази або легкий дискомфорт після дослідження нижнього відділу ШКТ. Симптоми зазвичай не завдають серйозного дискомфорту і швидко минають.
На підставі проведеної процедури ваш лікар визначить, коли ви зможете відновити вживання їжі та пиття. Деяким пацієнтам може знадобитися дотримуватися дієти, що складається тільки з рідини, протягом декількох годин. Зазвичай вони можуть пити незабаром після процедури і відновити звичний режим прийому їжі того ж дня.
Вам слід розслабитися в решту дня. Це означає, що вам не слід водити машину, керувати важкою технікою або робити будь-що, що вимагає розумової або фізичної координації. Наступного дня більшість пацієнтів повертаються до своєї звичайної діяльності.
Photo: www.lissod.com.ua
Які нові досягнення з'явилися у використанні ендоскопічного ультразвуку?
Через розташування підшлункової залози і через те, що у багатьох людей часто немає явних симптомів, рак підшлункової залози може бути досить складно виявити на ранній стадії. Щоб поліпшити ранню діагностику, онкологи почали використовувати метод ендоскопічного ультразвукового дослідження для виявлення аномальних змін у залозі для пацієнтів з високим онкогенним ризиком цього захворювання.
Якщо у пацієнта виявлено кісту в підшлунковій залозі, яка викликає підозри і може бути раковою, то лікар може використати тонкоголкову аспірацію під контролем ЕУС для аналізу клітин на рак або майбутній раковий потенціал. Завдяки своїй точності та можливості брати зразки тканин, ендоскопічне ультразвукове дослідження стало найточнішим методом раннього виявлення раку підшлункової залози.
Сучасна медицина прагне розширити використання ендоскопічного ультразвуку при лікуванні раку підшлункової залози. Це включає в себе використання ЕндоУЗД-наведення для розміщення «золотого насіння» (онкогенні маркери) в пухлинах пацієнтів, які проходитимуть стереотаксичну променеву терапію тіла. Насіння, кожне розміром з рисове зерно, створює ціль для радіоонколога, щоб опромінити пухлину і зберегти прилеглі органи. Також є потенціал використовувати ЕУС-наведення для введення ліків безпосередньо в скупчення ракових клітин. Багато що з цього вивчається в клінічних випробуваннях і має величезний потенціал.
Ендоскопічне ультразвукове дослідження може відкрити нову еру для діагностики та лікування багатьох видів захворювань, включно з раком. Це зі свого боку може в рази збільшити ефективність не тільки ранньої діагностики, а й самого лікування.