Чому діти не хочуть гуляти: як витягнути їх з дому без сварок
Опубліковано 03 Квітень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті Вінниця > Чому діти не хочуть гуляти: як витягнути їх з дому без сварок

Photo: Freepik
Ще 20 років тому діти проводили майже весь свій вільний час на дворі, розважаючись з друзями та щоразу придумуючи нові пригоди. Навіть зима не ставала на заваді. Сьогодні такий формат відпочинку для дітей став доволі рідким. Особливо, якщо йдеться про більш дорослих дітей, які вже здатні гуляти без батьків. «Діти в місті» зібрали поради, які допоможуть мотивувати сучасних дітей на прогулянки.
Розбираємося в причинах
Насправді, причин, чому дитина не ходить гуляти може бути багато. І це не лише гаджети, хоча вони відіграють важливу роль. Дійсно, смартфони, планшети та ігрові приставки дарують дитині більше емоцій та миттєвої радості, тому часто діти віддають перевагу вільному часу з гаджетами. Але є й інші причини.
Перша – це відсутність компанії. Якщо у дворі або на найближчому майданчику у дитини немає друзів або знайомих, прогулянка буде здаватися нудною. Чим старше дитина, тим більше вона шукає спілкування з однолітками.
Діти не дуже люблять просту або безцільну активність. Наприклад, просту ходьбу або спостереження за природою. Безцільне блукання не дуже захоплює активних та емоційних дітей.
Після різноманітного та яскравого дозвілля в гаджетах дитині можуть здаватися прогулянки на вулиці нудними, хаотичними та безглуздими, адже вони не мають чіткого сценарію, його необхідно придумувати та організовувати самостійно.
Крім того, не варто забувати про банальну втому через перевантаження уроками та гуртками. Інколи дітям дійсно хочеться побути вдома і відпочити від фізичного та емоційного виснаження.
Читайте також: Топ вуличних ігор
Мотивуємо до прогулянок без сварок
Photo: Freepik
Щоб привчити дитину до регулярних прогулянок, необхідний комплексний підхід, який включатиме мотивацію, вашу участь, а також залучення інших людей. Для початку - створіть цікаву мотивацію.
Придумуйте цікаві та захопливі причини, щоб вийти прогулятися. Для дітей молодшого віку це можуть бути цікаві пригоди: дослідження парку, пошук скарбів або експедиція з друзями.
Приклади:
- Влаштуйте «полювання за скарбами», заховавши у дворі маленькі підказки та сюрпризи.
- Зіграйте у детективів, шукаючи домівки птахів та тварин.
- Організуйте експедицію в парк або до річки, щоб дослідити природу.
Для дітей старше мотивацією може стати відвідування нового кафе або магазину, до якого треба прогулятися пішки.
Запросіть друзів
Мало хто любить гуляти на самоті, адже всі ми створіння соціальні. Тому інколи для того, щоб витягнути дитину на вулицю, достатньо забезпечити їй компанію. Домовляйтеся з батьками інших дітей про спільні прогулянки або ініціюйте знайомства у дворі.
Не забуваємо про фізичну активність
Якщо розпитати старше покоління, найулюбленішими розвагами у дворі були фізичні розваги. Це різноманітні командні ігри на будь-який смак. Активні ігри значно підвищують інтерес до прогулянок у дворі, тож забезпечте дитину всім необхідним. Наприклад, придбайте м’яч або бадмінтон.
Впроваджуємо сучасні технології
Photo: Freepik
Звичайно, хочеться, щоб діти відпочивали від гаджетів, але інколи за їх допомогою можна залучити дітей до активності на вулиці.
Наприклад:
- Геокешинг – пошук «скарбів» за GPS.
- Додатки для дослідження природи – можна визначати види рослин і комах за допомогою камери смартфона.
Прогулянки як рутина
Для дітей важлива регулярність. Якщо вони звикають до якогось регулярного дозвілля, вони перестають йому опиратися. Ви можете впровадити таке дозвілля і у ваше життя. Наприклад, по суботах влаштовувати вело прогулянку парком або вечорами всією родиною відправлятися на 30-хвилинну прогулянку.
Не забувайте про власний приклад, адже з активними батьками дітям дуже важко постійно залишатися вдома, а от з батьками, які проводять вечора перед телевізором, легко стати таким самим. Бажання дітей проводити час на вулиці значною мірою залежить від організації дозвілля та мотивації.
Вам може сподобатися наша стаття: Батькам на замітку: топ активних ігор на свіжому повітрі