Кір в Україні: що треба знати та як захистити себе


Опубліковано 13 Травень 2025 о 10:00

Блог Діти в місті Вінниця >  Кір в Україні: що треба знати та як захистити себе


Кір в Україні: що треба знати та як захистити себе

Photo: Freepik


У 2025 році в Україні зафіксували підвищення рівня захворюваності на кір. Це одна з найбільш заразних хвороб, від якої не існує ліків, однак існує обов’язкова вакцинація. «Діти в місті» дізнавалися, чому хвороба поширюється в Україні, та як вберегти себе.


Що відомо про хворобу


Вірус кору надзвичайно заразний, тому дуже швидко поширюється. 9 з 10 людей, які не вакциновані, будуть заражені при контакті з хворою людиною. Щороку близько 800 тис. дітей помирають від кору та ускладнень, що супроводжують хворобу. Саме кір є однією з головних причин дитячої смертності в світі.

Вірус дуже небезпечний, оскільки може залишатися на поверхнях та у повітрі близько двох годин після того, як там перебувала заражена людина.

Спалахи хвороби мають свою циклічність і повторюються приблизно кожні 5-6 років. Це пов’язують з низьким рівнем щеплення дітей. Наприклад, у 2016 році менше половини дітей в Україні отримали щеплення від кору вчасно, за графіком.


Як розпізнати кір



Photo: МОЗ


Кір починається з високої температури, головного болю та кашлю. Для хвороби характерне збільшення лімфовузлів, сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення, пронос та блювота. Приблизно на 4 день хвороби на тілі з’являються червоні висипи. Хвороба може тривати до місяця.

Ще небезпечніше ускладнення, які провокує кір. Це пневмонії, вушні інфекції, запалення мозку, сліпота тощо. Враховуючи, що ліків від кору немає, ця хвороба є дуже небезпечною для дітей та дорослих, які не мають щеплення. У дорослому віці кір проходить з дуже серйозними ускладненнями.


Читайте також: Календар вакцинації: все, що потрібно знати про щеплення


Вакцинація проти кору



Photo: Freepik


Єдиний надійний спосіб, який дозволяє захистити себе та дітей від хвороби, це вакцинація. Щеплення проти кору проводять понад 50 років. Як повідомляють у ВООЗ, з 2000 по 2016 рік смертність від кору в світі знизилася на 79%. Майже в усіх європейських країнах вдалося зупинити поширення кору.

На жаль, Україна досі є проблемним регіоном, оскільки рівень охоплення щепленнями недостатній для того, щоб спалахи хвороби не повторювалися. Для формування колективного імунітету необхідно провести щеплення 95% населення. Станом на 2022 рік лише 74% дітей віком до 1 року мали щеплення від кору. Загалом, понад 200 тис. дітей віком 2–17 років не мають щеплень від кору за графіком.


Нагадаємо, що щеплення проти кору проводиться вакциною КПК (від кору, паротиту і краснухи) у 12 місяців і 6 років. Важливо, проводити щеплення вчасно за графіком!


Зазначимо, що основними проблемами низького рівня вакцинації населення в Україні є:

  • відмова від щеплень (релігійні переконання та антивакцинатори),
  • відтермінування вакцинації через хвороби або недбальство батьків,
  • війна в Україні та міграційні процеси,
  • порушення умов зберігання вакцин.

Все це в купі створює "вакцинальні прогалини" в суспільстві та призводить до спалахів небезпечних хвороб.


Читайте також: Рекомендовані щеплення: у МОЗ розповіли, як отримати захист від інфекційних хвороб


Варто зазначити, що захиститися від кору простими профілактичними заходами майже не можливо, тож краще перегляньте календарі щеплення у вашій родині та зверніться до лікаря, якщо якихось обов’язкових щеплень в ньому не вистачає.






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук